Elosztási mechanizmusok
2010.07.06. 14:45
Van mondjuk 3 fenyőfa és 10 apuka, akiknek azt mondták reggel, hogy Géza, haza ne gyere fa nélkül! Nyilvánvaló, hogy nem jut mindnek fa, de hogy döntsük el, hogy kik alszanak éjjel a hitvesi ágyban és kik a kanapén?
Számos lehetőségünk van. Elosztási mechanizmusok ugranak elő innen-onnan, hogy pick me, pick me! Nézzük csak... (valamint lásd a témában még Polányi Károly: A nagy átalakulás.)
Piaci elosztás: azé a fa, aki többet fizet érte. A fenyőfa piaci ára addig emelkedik, amíg már csak 3 apuka hajlandó annyit fizetni a fáért, amennyi annek piaci ára. Megvalósult az egyensúly 3 eladó fa = 3 vásárló apuka.
Nem piaci elosztás: (ebből sok van, lássuk mennyi jut eszembe)
- elosztás érkezési sorrend szerint: aki gyorsabb azé a fa,
- elosztás erősorrend alapon: verekedjenek meg a fákért, az erősebb viszi haza,
- elosztás ügyességi sorrend alapján: az a három kap fát, aki a végén bentmarad a hógolyós kidobósban,
- elosztás a tradíció szerint: például a magasabb társadalmi státus jogosít fel apukákat fára,
- sorsolással, hogy a véletlen juttasson fákat apukákhoz,
- egyenlőség elvén: mindenki 3/10-ed karácsonyfával ünnepel idén,
- rászorultsági alapon, ami megint sok kiválasztási mintát mutathat, mert ugye lehetne gyerekszám, egy főre jutó jövedelem, egy főre jutó vagyon, eltartottak száma, meg még sok minden az a tényező, amely a rászorultsági skálán magasabbra rangsorolja az apukát,
- de akár lehet rátermettségi sorrendünk is, amikor nem a szükség, hanem az érdem juttat fához valakit.
Mindegyik mechanizmus létre tudja hozni az egyensúlyt, ami továbbra is 3 fa = 3 apuka egyenlőség. (Az egyensúly a gazdaságban mennyiségek egyensúlyaként értelmezhető.) Más és más helyzetekben más és más mechanizmusok működnek.
Piacgazdaságokban a piaci elosztási mechanizmus a meghatározó, de nagyon-nagyon idegenül éreznénk magunkat egy olyan világban, ahol csak piaci allokáció létezne.
A mentőcsónakhoz való hozzáférést a hagyomány szabályozza. A vizsgára való feliratkozásnál az érkezési sorrend dönt, a motorverseny díját a legügyesebb viheti haza, az iskolatej rászorultsági alapon, míg a Nobel-díj érdem miatt jár.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek