Nemzetközi kapcsolatok
2010.02.26. 09:52
Magyar vagyok és európai. Egy barátom Washingtonban él és dolgozik, egy másik Shenzenben. Februárban Ausztriába vittem a kiscsajt síelni. Novemberben az Angliában tanító német barátom jött el - olasz feleségével - hozzánk. Régen láttuk őket, mert tavaly tavasszal Londonban nem sikerült összefutni, amikor kint élő, dolgozó és tanuló, baráti párt és csemetéiket látogattuk meg.
Sorolhatnám még, hogy ki merre, mikor... Van az egyetemi barátok közül, akinek francia pasija van, van olyan, aki Stockholmban él, van, aki Amszterdamban él és szült gyereket. Van, aki Londonból Brüsszelbe költözött, olyan is, aki Londonból Budapestre és olyan is, aki Pécsről Londonba.Van aki EU bürokrataként igazgat és van, aki tüntetett a koppenhágai klímacsúcson.
A globálizáció egyik mozzanata az országhatárokon átnyúló társadalmi/közösségi kötelékek, szálak, kapcsolatok sokasodása, mélyülése. Illetve az információs és kommunikációs technológiai lehetőségeket kihasználva (meg a low budget repülőjáratokat), ezen kapcsolatok hétköznapivá válása, tömegesedése. A magánemberi social network, a személyes kapcsolatok rendszerének nemzetközisége (globalitása) bárki számára hozzáférhető. Majdnem. Kell hozzá iskolázottság, nyelvtudás, nyitottság és érdeklődés, mobilitási hajlandóság. Ezek nem a boltban kaphatóak. Nagyjából a család és az oktatási rendszer alakítja őket. Ezért (is) fontos az oktatási rendszer. Hogy ne legyen féloldalas a globalizáció. Ne legyen igazságtalan. Ne a családi háttér határozza meg, hogy részt tud-e venni a nemzetközi (globális) társadalomban valaki. Persze ha nem akar nem kényszer. De a lehetőség mindenkinek jár.
Nyíri Kristóf: Globális társadalom, és lokális kultúra a hálózottság korában. 21.sz.phil-inst.hu/nyiri/places/tutzinghn.htm
egyebek:
en.wikipedia.org/wiki/Globalization
www.globalpolicy.org/home.html
www.infed.org/biblio/globalization.htm
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
díva naíva 2010.02.26. 12:43:37
kozgaztanar 2010.02.26. 12:46:17
bizony, a fapados járatok nagymértékben hozzájárulnak a globalizációhoz!
díva naíva 2010.02.26. 12:49:13
kozgaztanar 2010.02.26. 12:51:19
díva naíva 2010.02.26. 12:52:44
Dublin viszont szép hely, arról meg én tudnék neked mesélni :)
Utolsó kommentek