Horizontális fúzió
2010.10.29. 12:04
Horizontális fúzióról, vagyis vállalategyesülésről beszélhetünk, ha két (vagy több) azonos tevékenységet végző (ugyanazon a piacon tevékenykedő) vállalat egyesül. Az ilyen típusú vállalati egyesülésnek (merger) sok oka lehet, de mindenképpen pozitív szinergiákat kell feltételeznünk a háttérben, úgy mint a fúzió okozta hatékonyságnövekedést (bizonyos költségek csökkentésével), valamint a méretnövekedéssel járó egyéb előnyöket (pl. nagyobb piaci erő). A horizontális fúzió időnként a gyors(abb) növekedés eszköze (a kezdeményező fél részéről), máskor egyszerű piacszerzési metódus.
Összeolvad a Vatera és a TeszVesz - írja az index.hu.
A Vatera tulajdonosa tavaly év elején vásárolta meg a TeszVeszt. A két oldal az aukciós piac majdnem kilencven százalékát lefedik, rajtuk kívül kisebb, főleg egyes termékkörökre koncentráló aukciós oldalak vannak. A portálokat üzemeltető cégek összeolvadása hosszabb folyamat eredménye: a tulajdonosi kör már eddig is ugyanaz volt és a két cég már eddig is közös irodát bérelt. Az összeolvadással a Vatera.hu és a TeszVesz.hu csapata intézményes szinten is egyesíti erőit, a tulajdonosok azt várják, hogy az összeolvadástól egyszerűsödik a cég működtetése.
Az a gondolat, hogy a horizontális fúzió, a hatékonyságnövelés (költségcsökkentés) eszköze lehet nem idegen a kormányzattól (állam) sem, sőt. Éppen ez az a közgazdasági érv, amivel a kormányzat a MÁV Start és a Volán társaságok egybeolvasztásának tervét indokolja. Túl azon, hogy a közgazdasági érvek hátulütője (hehe) mindig az, hogy okadatolhatóak, azaz joggal várunk gazdaságossági (költséghatékonysági) háttérszámításokat, arra is érdemes felhívni az illetékesek figyelmét, hogy a méret növekedése bizonyos költségek növekedését is magával hozhatja - különösen állami tulajdonú vállalatok esetében. A budapesti tömegközlekedési vállalat (BKV) átszervezése mindenesetre kiváló tanulság lehet a MÁS Start - Volán társaságok esetleges fúzióját illetően.
A közgazdasági probléma mindkét esetben az, hogy hogyan lehet a horizontális fúzió előnyeire szert tenni a közösségi szektorban, úgy, hogy elkerüljük a nagy méretű állami tulajdonú vállalatok (rendes vagy 'kvázi' monopóliumok) működésével kapcsolatban felmerülő problémákat (költségeket)?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mig8 (törölt) 2010.10.29. 18:00:22
ilCapitano 2010.11.01. 19:38:05
A bajt abban látom, hogy az állami szektorban létrejövő fúziók általában nem hatékonyak, éppen azért, mert állami. A dolgozókat nem motiválják megfelelően, ebből adódik, hogy nem is foglalkoznak úgy a feladataikkal, ahogy a versenyszférában tennék. Én úgy látom, hogy az ilyen egyesülések, csak arra jók (especially in Hungary), hogy még könnyebben lehessen a pénzt kitalicskázni.
Utolsó kommentek